Nemusíme byť experti na stavebné otvory, aby sme poznali rozdiel medzi oknami babičkinej dreveničky a plastovými oknami. Okrem veku, vzhľadu a materiálu, samozrejme. Babičkine okná nemajú tesnenia. Zabezpečenie tepelno a aj zvukovo-izolačných vlastností má v kompetencii aj tesnenie na plastové okná. Toto o nich treba vedieť.
Pojmológia
Tesnenie je súčiastka, ktorá zabraňuje prieniku tekutín, kvapalín alebo plynov medzerami medzi inými súčiastkami. Obvykle sa vyrába z pružných alebo ťažko deformovateľných materiálov. Tesnenie teda pružne utesňuje a tesne uzatvára.
Tesnenie, utesňovanie je proces zamedzujúci prenikaniu. V prípade okien a dverí ide o zamedzenie prenikania vlhkosti, chladu, tepla a hluku do interiéru.
Tesnenie okien
môžeme všeobecne rozdeliť na:
- vonkajšie – odoláva poveternostným vplyvom
- stredové – slúži na tepelnú a zvukovú izoláciu
- vnútorné – zabraňuje prenikaniu vlhkosti do stredového tesnenia.
Tesnenie na plastové okná
delíme aj na:
- profilové „ku sklu“ – utesňujú zvnútra aj zvonka miesto styku skla a profilu okna
- „pod sklo“ – bránia prúdeniu vzduchu v spodnom priestore jeho rozdelením na dve komory
- dorazové tesnenia – utesňujú priestor medzi rámom a krídlom, ideálne po celom obvode.
Tesnenie plastových okien umožňuje aj mäkšie, tichšie a pružnejšie zatváranie okien. Obvodové dorazové tesnenie zabezpečuje najmä to, aby okenné krídlo tesne doliehalo na rám. Ak okná dobre netesnia, príčinou môže byť chybná inštalácia, deformita rámu, zlé nastavenie alebo poškodenie tesniacich komponentov.
Dlhodobo sa vedú polemiky o tom, koľko tesnení treba na plastové okná. Ak sú okná kvalitné a tesnenia celoobvodové, stačia dve. My používame okná s dvomi celoobvodovými tesneniami. Zlatá stredná cesta sa nám osvedčila ako tá najlepšia a aj zákazníci vyzdvihujú výborný pomer ceny a kvality.
Materiál a vlastnosti tesnení
Tesnenia plastových okien sa vyrábajú z vysoko odolných a pružných gumových, polymérových materiálov. Pri dorazových obvodových tesneniach je dôležitý aj ich počet, hrúbka, štruktúra, tvar a profil. Lepšie izolačné vlastnosti majú tesnenia s viacerými komorami.
Náš tip: Opravu, teda výmenu tesnenia vašich plastových okien prenechajte odborníkom. Pravidelná starostlivosť o tesnenia je v rukách používateľov. Ich výmena je ale úkon pre profíkov z firmy, ktorá vám okná inštalovala.
Tesnenia potrebujú starostlivosť tesnenia na ráme a krídle plastového okna majú vysokú pružnosť a odolnosť aj v behu času. Musíme sa o ne starať, lebo sú vystavené enormným záťažiam. Raz ročne ich treba umyť saponátom a natrieť silikónovým olejom. Nenáročná starostlivosť pomôže predĺžiť životnosť tesnení a aj okien.
Výmena tesnenia plastových okien
Ak sú tesnenia popraskané či inak poškodené, treba ich vymeniť. Nerobte to však „na kolene“ alebo podľa vygooglených návodov. Ak nechcete riskovať vážne poškodenie vašich okien, výmenu tesnení neodkladajte. Vždy ale odstránenie poškodených tesnení a ich výmenu za nové nechajte na odborníkov.
Výmena tesnení pritom nie je náročný úkon. Šikovní majstri vám ich vymenia aj s kávou za polhodinku. Celý špás stojí pár eur a oproti nákladom na opravu či výmene okien je to naozaj zanedbateľná položka.
Ako zistíme, že tesnenia majú problém?
Pri dorazových tesneniach býva jedným z najčastejších signálov ťažšie zatváranie. Ak okno nedolieha, ako má, problém je buď v jeho nastavení alebo v tesnení. Ďalším signálom je kondenzácia vodnej pary, orosenie okna z vnútornej strany. Opotrebovanie či poškodenie tesnenia býva viditeľné aj voľným okom. A ak máte citlivý sluch, počujete doma viac hluku zvonka.
Vedeli ste, že plastové okná vymysleli už v 50. rokoch minulého storočia v Nemecku? Výsledkom viac než 70-ročného vývoja je ich globálne rozšírenie. Dnes sú plastové okná zo všetkých druhov okien najpoužívanejšie.
Bez tesnení to nie je ono
Moderné plastové okná sú poskladané z viacerých komponentov. Každý slúži inému účelu a spoločne zabezpečujú dlhodobú a bezproblémovú funkčnosť. Prakticky nenahraditeľnými sú tesnenia. Ich funkcia vyplýva z ich názvu a ak majú slúžiť k spokojnosti, treba sa o ne starať. Pamätajme ale na kľúčové pravidlo: aj najkvalitnejšie okno nebude fungovať a ani tesniť tak, ako má, ak je nesprávne nainštalované.
Titulná foto: pexels.com